02 Ağustos 2009

Futbolla Özdeşleşmiş Şarkılar #2 - We Are The Champions

Futbolla özdeşleşik şarkıların ikincisine hoşgeldiniz!

Bu paylaşımımızda, tüm dünyadaki stadlarda (iddia ediyorum) en az bir kere bile olsa çalınmış, kupa törenlerinin vazgeçilmezi, Queen'in eşsiz eseri We Are The Champions'ı dinleyeceğiz.
Aslında bu konseptin birinci şarkısı olmalıydı We Are The Champions. Dünya kupasını kazanan ülkenin müzik listelerinde ilk sıralara yerleşen bir parçadan bahsediyoruz çünkü. Ülkemizde de çoğu takım stadlarında çalmıştır. Kupa törenlerimizde de çalınır hatta. Milli zaferlerimizde de başvurduğumuz yegane global şarkılardandır. Freddie Mercury şarkıyı yapmadan önce tüm dünyadaki bu eksikliği görmüş demek ki. Yaptığı şu açıklamadan da anlaşılabiliyor. Açıklama aynı zamanda şarkının farklı manalar taşıdığı iddialarına da cevap verir cinsten:

"it’s the most egotistical and arrogant song i’ve ever written. certainly it's 'a relationship that could be, but i was thinking about football when i wrote it. i wanted a participation song, something the fans could latch on to. it was aimed at the masses; i thought we'd see how they took it. it worked a treat. when we performed it at a private concert in london, the fans actually broke into a football chant between numbers. of course, i've given it more theatrical subtlety than an ordinary football chant. you know me. i certainly wasn't thinking about the press when i wrote it. i never think about the british music press these days. it was really meant to be offered the musicians the same as the fans. i suppose it could also be construed as my version of i did it my way. we have made it, and it certainly wasn't easy. no bed of roses as the song says. and it's still not easy."

Ne diyeyim, yürü be abim!

Sözler:
i've paid my dues
time after time
i've done my sentence
but committed no crime
and bad mistakes
i've made a few
i've had my share of sand kicked in my face
but i've come through

we are the champions - my friends
and we'll keep on fighting - till the end
we are the champions -
we are the champions
no time for losers
'cause we are the champions - of the world -

i've taken my bows
and my curtain calls -
you brought me fame and fortuen and everything that goes with it -
i thank you all -

but it's been no bed of roses
no pleasure cruise -
i consider it a challenge before the whole human race -
and i ain't gonna lose -

we are the champions - my friends
and we'll keep on fighting - till the end -
we are the champions -
we are the champions
no time for losers
'cause we are the champions - of the world -

1 yorum:

sinem dedi ki...

bu şarkıyı dinlemeye başladığım anda 99-00 gözümün önünde canlanıyor, şarkının zirvesinde de hakan ile bülent kupayı kaldırıyor.. :D

 
Bu blog BloggerV.com üyesidir.