25 Ocak 2009

Koro Halinde #2 - Nükleersiz Türkiye!

Bu tam olarak bir koreografi sayılmayabilir. Ama çok anlamlı olduğu da aşikar.
3 Mart 2007. Beşiktaş, İnönü Stadı'nda Galatasaray'ı konuk ediyor. Hatırlarsanız o tarihlerde Türkiye'de nükleer santralleri kurulması gündemdeydi. Bu gibi olaylarda duyarlı olduğunu her zaman gösteren BJK Çarşı taraftar grubu da Greenpeace ile ortaklaşa bir eylem düzenledi. Hem de maçta!

"Nükleersiz Türkiye" başlıklı koca pankart, tribünün üst tarafından Greenpeace üyeleri tarafından sarkıtılıyor. Birkaçı iple aşağıya, pankartın sonuna kadar iniyor. Bu hem pankartın daha güvenli bir şekilde açılmasını hem de dikkat çekmesini sağlıyor.

Amaçlarını Çarşı'nın kaleminden verelim:

ÇARŞI GRUBU’NDAN TÜRK TOPLUMUNA “NÜKLEERSİZ TÜRKİYE” ÇAĞRISI

Çarşı, 25. yılında temiz çevrenin ve bölgesel barışın yanında

Bugün Çarşı olarak 25.yılımız nedeniyle Beşiktaş-Galatasaray maçının hemen öncesinde bir pankart açarak, tüm stadı “Nükleersiz Türkiye” için birleşmeye çağırdık. Çeyrek asırlık bir tarihte Türkiye’nin, hem ABD’ye ait 90 tane nükleer silahı geri göndererek hem de nükleer enerji santralleri yapmaktan vazgeçerek, nükleersiz bir ortadoğunun lideri olmasını istiyoruz. Gerek nükleer yasanın meclis gündemine gelmesi gerek de Ortadoğu’da yükselen gerilim böyle bir çağrıyı zorunlu kıldı.

Topraklarımızda ABD’ye ait nükleer silahları istemiyoruz. Bu silahlar Ortadoğu’daki ülkelere yöneltilmiştir ve bölgedeki istikrarsızlığı artırmaktadır. Bu bombalar tamamen Amerika’nın kontrolü altında. İnsanlarımıza danışılmadan yerleştirilmiş bu silahlar yine bize sorulmadan kullanılabilirler. Nükleer silahlar asker-sivil hedef ayrımı yapmadan kullanıldıkları için masum halka çok zarar verecekler. Olası kaza durumunda ise sonuçlar korkunç olacak.

Ayrıca nükleer enerji hem çevreyi kirletmekte hem de insanlarımızı tehlikeye atmaktadır. Çernobil sonrasında bölgede yaşananlar ortada. Çernobil kazasının sonuçları hemen hemen bütün Avrupa’yı da etkilemişti. Karadeniz bölgemizde artan kanser vakaları biliniyor. Türkiye’de nükleer enerji santrali yapıldığında benzeri bir kaza yaşanabilir. Değeri bu kadar şüpheli bir ödül için almaya kesinlikle değmeyecek bir risk.

Nükleer Yasa, Meclis enerji komisyonundan çeşitli şirketlere birçok avanta verilerek geçirildi. Devlet sorumluluğun büyük kısmını üstleniyor, ve bunu Türk halkının verdiği vergilerle yapacak. Oysa bu kaynaklar güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarımıza ve enerjinin verimli kullanımına aktarılmalı. Dışarıya bağımlılıktan ancak kendi enerji kaynaklarımızla kurturulabiliriz.

Nükleer silahlar da nükleer enerji de zararlı ve gereksizdir. Nükleerden arındırılmış bir dünyayı ancak omuz omuza vererek sağlayabiliriz. Geçtiğimiz 25 yıl boyunca Türk toplumunu önemli konulara dikkat çekmeye çağırdık. “Savaşa Hayır” diye stadlar da ilk bağıran da biz olduk, çünkü bu savaşa Türkiye’nin dahil olmasına engel olmalıydık. Şimdi benzeri bir zorunluluk ile karşı karşıyayız: Nükleersiz bir Türkiye yaratılması…


ÇARŞI GRUBU

Greenpeace'e Teşekkürler

Çarşı'ya teşekkürler. Sevmediğim çok yönü var ama, bu ülkenin bir rengi oldukları, bu ülkede eksik olan çoğu şeyi tek başına kapattıkları bir gerçek. Koreografi yapmıyorlar çok fazla. Az biraz yapsalar ya :)

Bu arada maç 2-1 Beşiktaş üstünlüğü ile bitmiş.

Hiç yorum yok:

 
Bu blog BloggerV.com üyesidir.