27 Aralık 2008

Galatasaray Mehmet Yıldız'ı Niye Alır?

Galatasaray bu sene tek forvetli bir sistemde oynuyor. O tek forvet de Baros. Kewell sakatlanınca takım son iki maçta çift forvete döndü. Baros'un yanına Nonda eklendi. Ama hep olacak şey değil bu. Çünkü Kewell, Arda, Lincoln'ün olduğu kadroda çift forvet zor. Tek olacak forvet. O da Baros olacak.

Durum böyleyken ilk yarıyı lider bitirmiş takımın gol krallığında ikinci durumdaki forvetini almak çok abes geliyor bana. Süper lig, Türkiye Kupası, Uefa Kupası üçgeninde geniş ve kaliteli kadroya sahip olmak önemlidir. Fakat ligin en kaliteli forvetlerinden sayılan bir adamı alıp yedek kulübesine oturtmak(evet olacak olan bu) veya taktiği tamamen değiştirmek(olmaması gereken de bu) bana çok garip ve altında başka manalar aratan bir olay gibi geliyor.

Birincisi, takımın Baros dışındaki diğer forvetleri Karan ve Nonda çok formsuz, bunu kabul ediyorum. Fakat birdenbire vazgeçilecek adamlar da değiller. Mehmet Yıldız bu takıma eklenirse çok büyük ihtimalle ikisi de bu sene sahada zor yer bulurlar. Yani diyorum ki, bu adamın alınması, Karan ve Nonda ikilisinden birinin gitmesi anlamına geliyor olabilir. Devre arası olmasa bile sene sonu yolculuk görünür. Fakat bu Mehmet Yıldız'ın yedek kalması gerçeğini değiştirmiyor yine de.

İkincisi, Mehmet Yıldız Sivasspor'un en önemli hücum gücü. Bilindiği üzere Sivasspor artık şampiyonluk adaylarından. Galatasaray'ın önündeki en büyük engellerden. Galatasaray yönetimi, Mehmet Yıldız'ı Sivasspor'un elinden alarak şampiyonluk yolundaki rakiplerden birini safdışı mı ediyor? Galatasaray'ın, bu adama ne kadar ihtiyacı olduğuyla Sivasspor'un şampiyonluk yarışından kopmasına ne kadar ihtiyacı olduğunu şöyle bir tartalım. Benim gözümde ikincisi daha ağır basıyor. Çünkü diyorum ki tutmuş taktiği değiştirmek çok saçma ve tepki toplayacak bir hareket olacağından Mehmet Yıldız gelirse yedek kalacak çoğu maçta. Geçen sene neredeyse tüm maçlarda oynamış ve takımını son haftalara kadar şampiyonluk yarışında tutmuş bir forvetten bahsettiğimizi de tekrar hatırlatalım.

Üçüncüsü, yazının başında söylediğim tek forvet oynama nedenimiz olan üçlü Kewell, Arda ve Lincoln'den birinin eksik kalma ihtimali. Acaba Kewell'ın sakatlığı ne derece ciddi? Bu konu hakkında bilgi sahibi olan yönetim bu transferi bu yüzden yapıyor olabilir. Bak kıllandım şimdi.

Dördüncüsü, Mehmet Yıldız yedek kalacağı gün gibi belli olan bu transferi neden yapmak istesin? Ben asıl bunu anlamıyorum...

3 yorum:

ultrANIL07 dedi ki...

Ben Mehmet Yıldız'ın takıma faydalı olacağını ve takımda yer bulabileceğini düşünüyorum. Ümit'in kıçına tekmeyi basıp bu adamı takıma getiririm ben olsam...

Adsız dedi ki...

mehmet yıldız, yedek kalmaz. yedek bırakır.

bilog dedi ki...

Bu dediğinin olması için Baros veya Lincoln'den vazgeçmek gerekir. O da imkansız.

 
Bu blog BloggerV.com üyesidir.