22 Aralık 2008

Derbinin Tartışmalı Tarafı

Dün akşamki derbinin tartışılan pozisyonlarını listeleyelim:

1 - Servet'in attığı gol
2 - Arda'nın yere düştüğü penaltı pozisyonu
3 - Delgado'nun kırmızı kartı
4 - Lincoln'ün yere düştüğü penaltı pozisyonu

1 - Yanlış karar. Gol değil. Aynısı Beşiktaş'a İBB maçında olmuştu, orda doğru karar verilmişti. Fakat bu hakem pozisyonu süzemedi. Gerçekten net görmenin zor olduğu bir pozisyondu. Öyle ki TV görüntülerinde bile net görüntü yok. Fakat fotoğrafını bulabildim:


Rüştü topu eliyle zemin arasında sıkıştırdığı anda topa hakim sayılır. Kimse topa dokunamaz. Serveeeeet Serveeeeet dokunmadı zaten, abandı!

2 - Doğru karar. Penaltı. Konuşmaya gerek yok.

3 - Doğru karar. Tüm pozisyonu irdeleyelim. Delgado'ya faul yapıldı. Yerden öyle bir hiddetle kalktı, hakemin üstüne yürüdü ki ben tırstım izlerken. Parmağıyla kendisini gösterdi sonra kart gösterme hareketini yaptı. Hakem anlamadı sanırım böyle bir şey anlattığını. Anlasa bile bu da bir kart isteme sayılır rakip oyuncu için: 'Aynısını ben yaptım kart gösterdin, ona da göster.' Meali bu. Hakem de sene başından beri bütün hakemlerin yaptığını yaptı ve sarı kart gösterdi. Güzel düşünülmüş fakat kötü uygulanan bir karar bu. Her takım çekiyor sene başından beri. Teknik direktörler yaptırmasın şu hareketi oyuncularına!

4- Doğru karar. Ceza sahasına girdiği andan beri penaltı olacağı belliydi. Adam gidemiyor ki, engelleniyor. Baktı gidemiyor, düştü. İyi de yaptı. Tribündeki herkes de düşmesini istedi zaten. Ki en az 3 saniye önce de düşebilirdi ve yine penaltı çalınmalıydı.

Böyle...

Hiç yorum yok:

 
Bu blog BloggerV.com üyesidir.