10 Mart 2009

Parayla Kupa SatmakGalatasaray, Fernando Meira'yı 6 milyon avro karşılığında Zenit'e sattı. Ligde lidere üç puan yakın ve 11 hafta kalmışken ve UEFA kupasında böyle başarılı gidiyorken. Takımın diğer kaliteli iki stoperi sakat iken. Meira'nın yerine oynayacak, o pozisyonu kaldıracak sağlam bir adam yok iken. Evet Galatasaray yaptı bunu. Peki niye?

Durumu baştan inceleyelim. Meira kötü oynuyor ve buna rağmen enayinin biri onun bonservisi için kimsenin vermeyeceği bir parayı veriyor. Bunu duyan Meira da gitmek istiyor. Oldukça mantıklı bir satış. Galatasaray yönetimi hemen durum değerlendirmesi yapar. Teknik direktörle görüşür. Kadronun ligin geri kalanını götürüp götüremeyeceğine bakar. Teknik ekip raporunda takımın geri kalan tüm stoperlerinin sakat olduğunu, eğer Meira gönderilirse lig ve UEFA maçlarında onun yerini uzun bir süre genç stoper Semih Kaya veya takımın başka bir pozisyonunda oynayan bir oyuncuyla kapatmak zorunda kalacaklarını, bunun da takımı olumsuz bir şekilde etkileyeceğini belirtir. Yönetim, teknik ekibin raporuna önem verir ve transfer olmak isteyen Meira ile konuşur. Öyle ya, istemeyen adamı tutmak mantıksızdır. Ondan bu mevcut durum nezdinde anlayış beklenir, takımın kendisine ihtiyacı olduğunu ve kalırsa sene sonunda başka bir takıma transfer olmasını kolaylaştırmak için ellerinden gelen yardımı gösterecekleri söylenir. Meira teklifi kabul ederse Zenit kulübüne teşekkür edilir ve konu kapanır, kabul etmezse zorla güzelliğin kimseye yakışmayacağını bildiğinden transferini en hızlı bir şekilde gerçekleştirir.

Sizce bu düzenin kaçta kaçı böyle gerçekleşti? Bir taraftar olarak maalesef hiçbir kısmının gerçekleştiğine inanmıyorum. Yapılsa zaten yönetimden "Biz istememize rağmen Meira kalmak istemedi." diye bir açıklama gelirdi. Gelmedi.

Bu sene UEFA kupasında bir şey olacağını hissediyordum. Eminim tüm Galatasaray taraftarı hissediyordu bunu. Bu sene o senelerdendi. Bir anda bozuldu. Geçmiş olsun.

Türkiye ligi mi? Yine zor. Ama bu sene öyle bir garip ki ona imkansız diyemiyorum.

DÜZENLEME:

Galatasaray, resmi sitesinden Meira'ya güle güle derken bir de şöyle bir açıklama yapmış:

"Kendisi ailesiyle birlikte İstanbul’da yaşamaktan çok mutlu olmasına karşın, oyuncu profesyonel hayatta reddedemeyeceği cazip bir teklifle karşılaştığını ve ayrılmak istediğini belirterek tercihini bu yönde kullanmıştır."

Eğer durum buysa, yani inanmak istiyorum, kimseyi suçlayamayız. Takımı bu durumda bırakıp giden Meira'yı bile.

http://www.galatasaray.org/futbol/futbol_as/haber/3394.php

Hiç yorum yok:

 
Bu blog BloggerV.com üyesidir.