08 Mart 2009

Roberto Carlos Frikikleri

Bir tespitim var. Öncesinde genel bilgi.

Roberto Carlos dünya çapında bilinen bir oyuncu. En önemli özelliklerinden biri de toplara yaradana sığınarak vurması. Özellikle frikik vuruşları onun uzmanlık alanlarından. Kurtarınca penaltı kurtarmış gibi sevinen kaleci görmüşlüğüm var zamanında La Liga'da.

Carlos Fenerbahçe'ye geldiğinden beri frikikten gol attı mı? Ben hatırlayamadım. Ama bazı frikik vuruşları aklımda. Çünkü o frikik vuruşları takımına goller kazandırdı. Bir Galatasaraylı olduğum için unutamıyorum, bu sene Kadıköy'de oynanan maçta Carlos'un vurduğu frikik vuruşunda De Santis topa zar zor söz geçirebilmişti. Zar zor olduğu için anca saha içine itebildi topu, haliyle golü yedi. Çünkü o topu içeri iteceğini bilen Fenerbahçeli futbolcular orda konuşlanmıştı bile.

Bugün Kadir Has Stadyumu'nda Kayserispor'la karşılaştı Fenerbahçe. Frikik oldu, yine Carlos vurdu kalecinin üstüne doğru ve söylemeye artık gerek yok, inanılmaz sert. Carlos vuruşu yaparken kaleciye doğru hareketlenen Fenerbahçeli futbolcu sayısı sanırım üçtü. Kayserisporlular barajda kaldı nedense. Top o kadar sertti ki kaleci tabii ki kontrol edemedi, anca depikleyebildi. O hareketlenenlerden biri olan Semih de golü rahat rahat attı. Penaltı noktasındaydı ve etrafında hiç kırmızılı yoktu. Daha ne diyeyim.

Gelelim tespite. Fenerbahçe'nin Carlos'la yarattığı bu duran top taktiği oldukça başarılı. Belki bu sene başka örnekleri de vardır aklıma gelmeyen. Carlos'un o mesafelerden kaleye vurunca gol olma şansıyla böyle bir pozisyon yaratıp gol olma şansını karşılaştırınca bence yapılan şey çok mantıklı. Çünkü türk takımları yiyor bunu. E hal böyleyken kaleye vurmaya çalışıp topun auta gitme şanssızlığını yaşayacağınıza kalecinin üstüne mermi gibi bir şut çıkarıp onun topu içeri çelmesini beklemek oldukça mantıklı. He o kaleciler topu dışarı çelemez mi? Çelebilir. Ama o topa o kadar sert vuracak adamlarla yapılacak bir antreman çalışması lazım. Öyle kişiler de ligimizde yok.

Al sana Carlos'un katkısı. Eleştirmeden önce bunu da düşünmeli. Yazık değil mi Carlos'a? :)

Hiç yorum yok:

 
Bu blog BloggerV.com üyesidir.